V živo iz JAR

V središču

Prizorišča JAR - stadioni

Prizorišča letošnjega svetovnega prvenstva

Letošnje tekme bodo potekale na mnogih prizoriščih. Poglejte si in seznanite se z lokacijami in stadioni.

V četrtino finala se je z zmago 2:1 uvrstila Nizozemska

Nizozemska - ponedeljek, 28.06.2010 ob 17:53
Avtor: (sta), (dnevnik.si)

Durban - Nizozemski nogometaši so v današnji tekmi osmine finala na svetovnem prvenstvu v Južnoafriški republiki v Durbanu premagali Slovake z 2:1 (1:0). Za Nizozemsko sta gola dosegla Arjen Robben (18.) in Wesley Sneijder (84.), za Slovaško pa Robert Vittek (94./11 m).

Nizozemski nogometaši so z odliko opravili prvi del svetovnega prvenstva, po zmagoslavjih nad Danci, Japonci in Kamerunci so danes v osmini finala premagali še Slovake, v četrtfinalu pa jih čaka zmagovalec drevišnjega obračuna v Johannesburgu med Brazilci in Čilenci.

Slovaki, ki so v zadnji tekmi prvega delu senzacionalno premagali svetovne prvake Italijane in se uvrstili v osmino finala, so se po pričakovanju odločili za nekoliko bolj obrambno postavitev, favoriziranim tekmecem pa so uvodoma zagrozili z bliskovitimi nasprotnimi napadi. Prvega so izpeljali že v drugi minuti, ko je strel Erika Jendriška zletel prek vrat, le štiri minute pozneje pa je poskus prvega zvezdnika Mareka Hamšika švignil mimo vrat nizozemskega čuvaja mreže Maartena Stekelenburga.

Nato so na durbanskem travniku zagospodarili igralci v oranžnih dresih. Prvo priložnost je po podaji Dirka Kuyta zapravil Robin Van Persie, ki je z glavo streljal mimo vrat, le nekaj minut zatem pa je slovaški vratar zaustavil poskus Wesleyja Sneijderja. V 18. minuti pa je slovaška obramba vendarle kapitulirala, vodilni nizozemski zadetek pa je v svojem značilnem prodoru dosegel Arjen Robben z močnim in natančnim strelom po tleh z 20 metrov.

Slovaki so prejetem golu zaigrali nekoliko bolj pogumno v napadu, navkljub njihovi jalovi pobudi pa si izrazitejših priložnosti za zadetek niso priigrali. Nizozemci so se po vodilnem golu pomaknili v obrambo, njihova disciplinirana igra je brez težav odbila vse tekmečeve napade, v napadu pa so dvakrat zagrozili prek van Persieja.

V začetku drugega polčasa so Nizozemci zapravili dve idealni priložnosti. To jim je onemogočil slovaški vratar Jan Mucha: najprej v 50. minuti, ko je bravurozno ubranil strel Robbna z roba kazenskega prostora, v nadaljevanju akcije pa je po lepi in kombinirani akciji zaustavil še poskus branilca Jorisa Mathijsena.

V nadaljevanju so Slovaki prevzeli pobudo, v 63. minuti je pogumen poskus Juraja Kucke končal mimo vrat, v 67. minuti pa so zamudili dve lepi priložnosti za izenačenje. Najprej je Miroslav Stoch preigral celotno tekmečevo obrambo in s 14 metrov sprožil močan strel, na pravem mestu pa se je znašel Stekelenburg in žogo odbil v kot. Nizozemski vratar se je še bolj izkazal nekaj sekund kasneje, ko je zaustavil 100-odstotno priložnost "rablja" italijanske reprezentance Roberta Vittka.

Izbranci nizozemskega selektorja Berta van Marwijka so v zadnji tretjini tekme dvakrat nevarno zagrozili prek Dirka Kuyta, vprašanje zmagovalca pa so rešili v sami končnici tekme, ko so v 84. minuti izpeljali bliskovit nasprotni napad, po podaji Kuyta pa je Sneijder povišal na 2:0. V končnici tekme je Stekelenburg v kazenskem prostoru zrušil Martina Jakubko, po pravilno dosojeni 11-metrovki pa je končni izid postavil Vittek. To je že njegov četrti gol na letošnjem svetovnem prvenstvu, na lestvici strelcev pa je ujel vodilnega Argentinca Gonzala Higuaina.

Statistika tekme:

* Štadion Moses Mabhida, gledalcev: 61.962, sodniki: Undiano, Martinez in Yuste Jimenez (vsi Španija).
* Strelci: 1:0 Robben (18.), 2:0 Sneijder (84.), 2:1 Vittek (94./11 m).
* Nizozemska: Stekelenburg, van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, van Bronckhorst, Kuyt, van Bommel, Sneijder (od 92. Afellay), de Jong, Robben (od 71. Elia), van Persie (od 80. Huntelaar).
* Slovaška: Mucha, Pekarik, Škrtel, Zabavnik (od 87. Jakubko), Durica, Stoch, Kucka, Weiss, Hamšik (od 87. Sapara), Vittek, Jendrišek (od 71. Kopunek).
* Rumeni kartoni: Robben, Stekelenburg; Kucka, Kopunek, Škrtel.