V živo iz JAR

V središču

Prizorišča JAR - stadioni

Prizorišča letošnjega svetovnega prvenstva

Letošnje tekme bodo potekale na mnogih prizoriščih. Poglejte si in seznanite se z lokacijami in stadioni.

Brazilija nadaljuje po začrtani poti

Brazilija - torek, 29.06.2010 ob 00:00
Avtor: gte

Brazilija je v osmini finala nogometnega svetovnega prvenstva v Južnoafriški republiki v Johannesburgu premagala Čile s 3:0 (2:0). Za Brazilijo so gole dosegli Juan (34.), Luis Fabiano (38.) in Robinho (59.).

Južnoameriški obračun v Johannesburgu so zanesljivo dobili brazilski nogometaši, v četrtfinalu pa se bodo pomerili z evropskim velikanom iz Nizozemske, ki je v prvem dvoboju osmine finala v Durbanu izločil Slovaško z 2:1 (1:0). Brazilsko-nizozemski obračun se bo v petek, 2. julija, v Port Elizabethu pričel ob 16. uri.

Brazilski selektor Carlos Dunga je po odsluženi kazni lahko znova računal na Kakaja, v prvo enajsterico pa je uvrstil še enega igralca "čarobnih sposobnosti" Robinha, ki je počival na zadnji tekmi proti Portugalski. "Selecao" je na svoji zadnji tekmi v Južnoafriški republiki močno razočaral, domači in tuji mediji so se na dolgo in široko razpisali o bledi predstavi petkratnih svetovnih prvakov proti Portugalski.

Papirnati favoriti letošnjega sklepnega turnirja so imeli v prvem delu terensko pobudo, a tekaško in tehnično izjemno sposobni Čilenci so jim bili večji del povsem enakovredni. Gledalci na stadionu Ellis Park so prvič nekoliko bolj zaživeli v deveti minuti, ko je čilski vratar Claudio Bravo z velikimi težavami zaustavil "projektil" Gilberta Silve s 25 metrov. Dungovi varovanci so imeli v nadaljevanju gromozanske težave s čilsko obrambo, v 34. minuti pa so jo vendarle "prebili". Po brazilskem kotu z desne strani - izvajal ga je Maicon - je v kazenskem prostoru najvišje skočil branilec Juan in z glavo popeljal soigralce do vodstva z 1:0. Brazilsko veselje se še ni poleglo, ko se je na semaforju zasvetil izid 2:0. Lepo in kombinirano akcijo napadalnega trojčka Robinho-Kaka-Luis Fabiano je kronal slednji, ki je v končnici akcije obšel čilskega vratarja Brava in povišal na 2:0.

Selektor Čila Marcelo Bielsa je v začetku drugega polčasa okrepil sredino igrišča s svežo krvjo, a prihoda Rodriga Tella in Jorgeja Valdiviaja nista nagnila tehtnice na čilsko stran. Brazilski obrambni blok, ki je že v prvem polčasu paraliziral tekmečevo napadalno igro, je bil tudi v drugem polčasu na visoki ravni. Brazilci so vse dvome razrešili v 59. minuti, ko je Ramires lepo prenesel žogo v nasprotno polovico in lepo podal do Robinha, ki je z močnim in natančnim strelom z roba kazenskega prostora povišal na 3:0.

V končnici tekme so Brazilci povsem nadzorovali tradicionalne celinske tekmece, s katerim so doslej odigrali 66 tekem. Od tega se jih je 47 končalo z zmago brazilskih in sedem čilskih nogometašev, 12 tekem pa z neodločenim izidom. V 66. minuti so si čilski igralci priigrali sploh prvo priložnost, Valdivia pa je streljal prek vrat. V nadaljevanju je še dvakrat poskusil Humberto Suazo, do tedaj "nezaposleni" brazilski vratar Julio Cesar pa je bil obakrat na pravem mestu.