V središču

Prizorišča JAR - stadioni

Prizorišča letošnjega svetovnega prvenstva

Letošnje tekme bodo potekale na mnogih prizoriščih. Poglejte si in seznanite se z lokacijami in stadioni.

V živo iz JAR

Reprezentance in tekme

Reprezentance in tekme na svetovnem prvenstvu (JAR)

Vas zanimajo skupine, države in reprezentance? Poglejte si vse o nastopajočih na letošnjem svetovnem prvenstvu v nogometu.

Obrazi prihodnosti: Navidezna popolnost

Reševanje TEŠ 6 skozi zadnja vrata ali zgolj urejanje električnega omrežja?

Marušič ni šikaniral  Pišota

Marušič ni šikaniral Pišota

Slovenske železnice: nekdanji direktor priznal nezakonit in fiktiven posel

Hobotnica Paul se ne moti: V finalu se bosta pomerili Nizozemska in Španija

Aktualno - sreda, 07.07.2010 ob 23:01
Avtor: (dnevnik.si, sta)

Španski nogometaši so drugi finalisti letošnjega svetovnega prvenstva v Južnoafriški republiki. V današnjem polfinalu so v Durbanu z 1:0 (0:0) premagali Nemčijo. Zmagoviti zadetek je v 73. minuti dosegel Carles Puyol.

V ponovitvi finala evropskega prvenstva 2008 so kot zmagovalci iz obračuna vnovič izšli Španci, ki so se tako prebili v svoj prvi finale na svetovnih prvenstvih. Medtem ko je selektor furije Vicente del Bosque v začetno ekipo namesto Torresa uvrstil Pedra, pa je nemški strateg Joachim Löw na igrišče poslal ekipo brez presenečenj. Uvodoma so Španci prevzeli pobudo, v 4. minuti pa se je igra za kratek čas ustavila, saj je na igrišče pritekel španski navijač, a so ga varnostniki takoj prestregli in odpeljali "na hladno". Že v 5. minuti je imel lepo priložnost Villa, skupaj z Nizozemcem Wesleyjem Sneijderjem s petimi goli prvi strelec prvenstva (oba pa bosta imela novi priložnosti v nedeljskem finalu), ki je po podaji Pedra lepo utekel, a je njegov strel nemški vratar Neuer ubranil. Tudi v naslednjih minutah imajo Španci terensko premoč, a si konkretnejše priložnosti ne ustvarijo.

V 13. minuti so imeli Španci veliko priložnost, ko je po lepi akciji Iniesta poslal predložek v kazenski prostor, Puyol pa je z glavo streljal prek vrat. V nadaljevanju so Nemci prvič zapretili po dveh zaporednih koti, a španski vratar Casillias ni imel resnejšega dela. V nadaljevanju se je igra razživela na obeh straneh; Španci so imeli več žogo v svoji posesti, Nemci pa so se osredotočili predvsem na hitre protinapade. Proti koncu polčasa se je igra umirila, do konca tega dela si ekipi nista priigrali priložnosti, v sodnikovem podaljšku pa je Özil padel v kazenskem prostoru Špancev, a je sodnik Kassai le odmahnil z rokama.

V začetku drugega dela so Španci silovito krenili v napad in zapretili po desni strani, vendar je bil predložek Pedra za Villo predolg. V 48. minuti je Pedro lepo prodiral po desni strani, preigral je dva branilca, podal Xabiju Alonsu, ki je z roba kazenskega prostora streljal mimo vrat. Priložnost za strel se mu je spet ponudila dve minuti pozneje, vendar je bil za kakšen meter premalo natančen. Španci so bili v uvodnem delu drugega polčasa boljši nasprotnik. V 58. minuti pa so imeli varovanci de Bosqueja novo lepo priložnost. Pedro je streljal, vendar je Neuer njegov strel ubranil; žoga se je odbila spet do Špancev, nato je takoj Iniesta podal pred gol, a je bil Villa malenkost prepozen.

V 60. minuti so Nemci prišli do prvega strela v drugem polčasu, a je Klose iz težkea položaja streljal visoko čez vrata Casilliasa. V naslednjih minutah so bili sicer španski nogometaši spet več pri žogi, a Nemci so prišli do lepe priložnosti, ko je v 69. minuti Kroos silovito streljal z desne, vendar je njegov strel odbil Casillias, ki je danes branil 110. tekmo v dresu furije. Španci so v 73. minuti le dočakali tako želen gol; potem ko je Xavi izvedel kot z leve strani, je Puyol visoko skočil in z glavo zabil svoj tretji reprezentančni zadetek v karieri.

V 76. minuti je še enkrat poskušal Kroos, a le v naročje Cassiliasa. Šest minut pozneje je imela Španija izjemno priložnost, da odloči zmagovalca; Pedro in Torres sta bila v hitrem protinapadu sama proti le enemu nemškemu branilcu, vendar se je Pedro namesto za podajo sebično odločil za preigravanje in izgubil žogo. Do konca tekme Nemci niso več resneje ogrozili vrat nasprotnika, Španci so se v zadnjih minutah uspešno branili in si priigrali svoj prvi finale na SP, v katerem se bodo v nedeljo v Johannesburgu pomerili z Nizozemci.