V središču

Prizorišča JAR - stadioni

Prizorišča letošnjega svetovnega prvenstva

Letošnje tekme bodo potekale na mnogih prizoriščih. Poglejte si in seznanite se z lokacijami in stadioni.

V živo iz JAR

Reprezentance in tekme

Reprezentance in tekme na svetovnem prvenstvu (JAR)

Vas zanimajo skupine, države in reprezentance? Poglejte si vse o nastopajočih na letošnjem svetovnem prvenstvu v nogometu.

Obrazi prihodnosti: Navidezna popolnost

Reševanje TEŠ 6 skozi zadnja vrata ali zgolj urejanje električnega omrežja?

Marušič ni šikaniral  Pišota

Marušič ni šikaniral Pišota

Slovenske železnice: nekdanji direktor priznal nezakonit in fiktiven posel

Villa odločil tekmo s Paragvajem, Španci se bodo v polfinalu pomerili z Nemci

Aktualno - sobota, 03.07.2010 ob 22:40
Avtor: (dnevnik.si, sta)

Johannesburg - Nogometaši Španije so zadnji polfinalisti svetovnega prvenstva v Južnoafriški republiki. V četrtfinalu so v Johannesburgu z 1:0 (0:0) premagali Paragvaj.

Evropski prvaki so imeli s trdimi Paragvajci kar nekaj težav, toda na koncu so vendarle dosegli zadetek ter prišli do želenega cilja. Z igro niso navdušili, igrali so slabše kot na prejšnjih tekmah, za kar gre veliko zaslug tudi discipliniranim Južnoameričanom. Ti so celo imeli prvi priložnost, da pridejo v prednost, a so v 58. minuti zapravili enajstmetrovko, isto se je le dve minuti pozneje zgodilo tudi Špancem. A ti imajo v svojih vrstah Davida Villo, ki je bil spet mož odločitve. Dosegel je gol, ki je njegovi reprezentanci zagotovil ponovitev finala s prejšnjega evropskega prvenstva z Nemčijo.

Reprezentanci sta potrebovali kar uro, da so gledalce spravili na noge. Prvi del in začetek drugega sta bila dolgočasna, potekal je v glavnem taktičen boj na sredini igrišča. Xavi Hernandez je v 28. minuti lepo streljal z volejem, a čez gol, ob koncu pa je bil dvakrat v glavni vlogi napadalec Paragvaja Nelson Valdez, ki je najprej dosegel gol iz nedovoljenega položaja, nato pa v sodniškem podaljšku po samostojnem prodoru streljal nenatančno.

Prava drama pa se je odvijala v treh minutah drugega polčasa. V 58. minuti je namreč Gerard Pique v kazenskem prostoru za roko vlekel Oscarja Cardoza, sodnik pa je upravičeno pokazal na belo točko. Najstrožjo kazen je izvedel prav Cardozo, a je vratar Iker Casillas njegov strel zaustavil. V protinapadu je David Villa prodrl v kazenski prostor, kjer ga je na nedovoljen način zaustavil Antolin Alcaraz. Enajstmetrovko je najprej uspešno izvedel Xavi Alonso, toda ker so njegovi soigralci prehitro stekli v 16-metrski prostor, je moral strel ponoviti. Streljal je v drugo smer, na njegovo žalost pa se je za pravo stran odločil tudi vratar Justo Villar, tako da do spremembe izida ni prišlo.

Špance je to razjezilo in zaigrali so bolj napadalno. Andres Iniesta je v enem izmed naslednjih napadov lepo meril z 20 metrov, toda Villar se je izkazal. Nekaj minut pozneje je strel Xavija zletel mimo gola. Dišalo je po golu, ki so ga španski navijači vendarle dočakali v 83. minuti. Pedro Rodriguez je po lepi samostojni akciji in podaji Inieste najprej zadel vratnico, odbita žoga je prišla do Ville, ta jo je spet poslal v okvir vrat, od koder pa se je vendarle odbila v gol.

Paragvajci pa bi v zadnjih minutah vendarle lahko prišli do izenačenja. Roque Santa Cruz je imel priložnost, da kaznuje napako vratarja Casillasa, toda vratar madridskega Reala se je za napako odkupil. Villa je imel nato še priložnost za povišanje rezultata, vendar mu zaradi slabega strela natančno v roke vratarja gotovo ne bo nihče zameril.

Oglejte si nekaj najzanimivejših utrinkov s tekme.