V središču

Prizorišča JAR - stadioni

Prizorišča letošnjega svetovnega prvenstva

Letošnje tekme bodo potekale na mnogih prizoriščih. Poglejte si in seznanite se z lokacijami in stadioni.

V živo iz JAR

Reprezentance in tekme

Reprezentance in tekme na svetovnem prvenstvu (JAR)

Vas zanimajo skupine, države in reprezentance? Poglejte si vse o nastopajočih na letošnjem svetovnem prvenstvu v nogometu.

Video.Dnevnik.si

Športni trač: Prepir  drsalk, največji škandal zimskih olimpijskih iger

Športni trač: Prepir drsalk, največji škandal zimskih olimpijskih iger

Zalezovalec je bil star kot njen oče

Dončić pušča pečat

Odprto pismo Igorju Velovu, direktorju Agencije za varnost prometa (AVP)

Leteče ribe Babadaga

Stare »satelitske« delnice RTVS – nove dileme ministra za kulturo Antona Peršaka

En kranjski župan bi gostilno rušil, drugi veselo gradi…

Nemški nogometaši s 4:1 zmleli Angleže in se zanesljivo uvrstili v četrtino finala

Aktualno - nedelja, 27.06.2010 ob 19:26
Avtor: sta

Johannesburg - Zaključil se je prvi veliki evropski derbi osmine finala nogometnega SP v JAR. Klose je v 20. minuti zadel v mrežo Angležev, v 32. minuti Podolski, v 67. in 70. še Müller. Upson pa je mrežo Nemcev zatresel v 37. minuti. Rezultat je bil 4:1 za Nemce.

Nemčija bo prihodnjo soboto v Cape Townu igrala z zmagovalcem dvoboja med Argentino in Mehiko. Na peti medsebojni tekmi na SP je Nemčija s štirimi zadetki povsem dotolkla Anglijo, ki je ob enem golu zadela še dve prečki; po prvi je padel zadetek, ki pa ga sodniki niso videli.

Nemčija je dvoboj začela z Bastianom Schweinsteigerjem, ki je okreval po poškodbi stegenske mišice, in Jeromom Boatengom, ki je pozdravil težave z mečno mišico. Nemški selektor Joachim Löw je lahko računal tudi na Miroslava Kloseja po odsluženi kazen prepovedi igranja na eni tekmi; Klose je na svoji 99. tekmi za elf zamenjal poškodovanega Cacaua. Na drugi strani je Fabio Capello na igrišče poslal isto ekipo, ki je dobila odločilno kvalifikacijsko tekmo s Slovenijo.

Prvo priložnost za zadetek so imeli Nemci. Schweinsteiger je peti minuti odlično podal Mesutu Özilu, ki je s petih metrov streljal s svojo slabšo, desno nogo, vratar David James pa je žogo odbil. V 20. minuti je sledil mat v dveh potezah. Vratar Manuel Neuer je poslal žogo globoko na polovico tekmecev, Klose je navidez že izgubljeni Jabulani vendarle ujel, se otresel Matthewa Upsona in s 50. reprezentančnim zadetkom premagal Jamesa. Slednji pa je bil uspešnejši 11 minut pozneje, ko se je po lepi podaji Thomasa Müllerja Klose znova znašel sam pred vratarjem tekmecev.

Oglejte si tudi fotogalerijo!

Klose in Müller sta v 32. minuti s spretno podajo izigrala angleško obrambo, Müller je prodrl v kazenski prostor, podal do Lukasa Podolskega, ki mu je žoga nekoliko ušla, vendar je z leve strani skoraj iz mrtvega kota našel žogi pot v mrežo. Angleži so prek Franka Lamparda nevarno zapretili v 35. minuti, ko je nemški kapetan Philipp Lahm žogo izbil v polje. Povsem prerojeni angleški nogometaši so znižali le dve minuti pozneje, ko je kapetan Steven Gerrard podal Upsonu, ki je bil sam pred golom in je z glavo poslal žogo v mrežo. Ni minila niti minuta, ko so Angleži po strelu Lamparda od daleč dosegli zadetek. Žoga se je odbila od prečnika in s celim obsegom prešla golovo črto, vendar urugvajska sodniška trojica na čelu z Jorgejem Larriondo tega ni videla.

Po izjemno zanimivem prvem polčasu je v drugem delu v 52. minuti Lampard s prostega strela znova zadel prečko, žoga pa se je odbila v polje. Tudi v nadaljevanju so se vrstile lepe in nevarne akcije na obeh straneh. Lampard je v 67. minuti vnovič izvajal prosti strel, zadel živi zid, Nemci pa so izbili žogo v protinapad, ki ga je uspešno zaključil Müller. Slednji je povišal na 4:1 po novem hitrem protinapadu, ki ga je izvedel izjemno hitri Özil ter nato še lepo podal. Ta dva zadetka v razmaku treh minut sta dotolkla angleško vrsto, ki je bila do konca zlasti v obrambi neprepoznavna.

Nepriznan zadetek Angležem buri duhove

Nekdanji napadalec angleške nogometne reprezentance Alan Shearer je dejal, da bi morala Mednarodna nogometna zveza (Fifa) uvesti ogled videoposnetkov, s katerimi bi preprečila velike napake sodnikov pri zadetkih.  "Zaradi te sodniške napake je Anglija izpadla v četrtfinalu svetovnega prvenstva," je še menil Shearer.

"Stranski sodnik bi moral to videti. To je bil 'čisti' gol," je priznal tudi legendarni nekdanji nemški nogometaš Franz Beckenbauer v izjavi za nemško televizijo. "Največji škandal SP," sta na svojih internetnih straneh objavila španski športni dnevnik Marca in italijanska La Repubblica. Nemški Der Spiegel pa je spomnil na finale SP leta 1966, ko je Anglija s 4:2 ugnala Nemce v finalu.

Mnogi so namreč še vedno prepričani, da tedaj na Wembleyju Geoff Hurst drugega od svojih treh zadetkov sploh ni dosegel, saj trdijo, da žoga ni prešla golove črte. "Wembley se je vrnil, vendar je tokrat položaj povsem drugačen, kot leta 1966. Lampardova žoga je končala za golovo črto, vendar tega sodnik ni videl," so zapisali pri Der Spieglu.

Selektor Capello resno razmišlja o odhodu

Angleški selektor Fabio Capello, ki je daleč najbolje plačani selektor na letošnjem nogometnem svetovnem prvenstvu v Južnoafriški republiki, po visokem porazu svojih varovancev resno razmišlja o svoji nadaljnji usodi na selektorskem stolčku. Čeprav ima Italijan še veljavno pogodbo z angleško zvezo - pred kratkim jo je podaljšal do leta 2012 - je njegov ugled po slabih predstavah Angležev na letošnjem munidalu močno načet, kar je sprožilo ugibanja o njegovem predčasnem odhodu.

Capello, ki na selektorskem stolčku Anglije sedi od januarja 2008, je dejal, da bo odločitev o tem, ali bo ostal ali ne, sprejel po vrnitvi na Otok in pogovoru s predsednikom angleške zveze Davom Richardsom. "Zdaj imam čas, da se odločim, kako naprej. Najprej želim govoriti s predsednikom zveze. Počakati je treba, da se vrnem v London. Rad bi se sam prepričal, ali ima še zaupanje vame," je dejal Capello na novinarski konferenci po porazu.

Rezultati tekme

* Stadion Free State, gledalcev 35.000, sodniki: Lorrionda, Fandino, Espinoza (vsi Urugvaj).
* Strelci: 1:0 Klose (20.), 2:0 Podolski (32.), 2:1 Upson (37.), 3:1 Müller (67.), Müller (70.).
* Nemčija: Neuer, J. Boateng, Mertesacker, Friedrich, Lahm, Khedira, Schweinsteiger, Müller (od 72. Trochowski), Özil (od 83. Kiessling), Podolski, Klose (od 72. Gomez).
* Anglija: James (od 87. Wright Phillips), G. Johnson, Terry, Upson, A. Cole, Milner (od 64. J. Cole), Lampard, Barry, Gerrard, Rooney, Defoe (od 71. Heskey).
* Rumeni kartoni: Friedrich; G. Johnson.
* Rdeč karton: /.

Cameron in Merklova sta si skupaj ogledala tekmo

Nemška kanclerka Angela Merkel in britanski predsednik vlade David Cameron sta se zadnji dan vrha skupine G20 v Torontu izmuznila z zasedanja, da sta si skupaj ogledala drugi polčas nogometnega dvoboja osmine finala svetovnega prvenstva med Nemčijo in Anglijo v južnoafriškem Bloemfontainu.

Bolj vesela je bila na koncu Merklova, saj so Nemci "razbili" Angleže s 4:1.